آرشیو نویسنده

مسلمانان تا سال ۲۰۱۸ چند میلیارد دلار لباس می‌خرند؟

یکی از نکاتی که هر فرد در هنگام خرید لباس در نظر می‌گیرید تعیین بودجه و قیمت اقلام مورد نظر جهت خریداری است. این امر عمومیت داشته و بنا بر آداب و رسوم فرهنگی و یا نوع پوشش در شهرها و کشورهای مختلف متغیر است.

گزارش‌ها و آمارهای خیره کننده باعث شده است در دو سال اخیر شرکت‌های بین‌المللی تولید کالای مد و لباس، بدون درنظر گرفتن سیاست‌گذاری حکومتی کشورهای‌ خود، رویکرد جدیدی را در حوزه پرداختن به بازار البسه مسلمانان اتخاذ کنند.

رویترز در آخرین گزارش‌های خود در مورد هزینه خرید لباس توسط مسلمانان در سال ۲۰۱۳ عدد ۲۶۶ میلیارد دلار را ثبت و رشد این عدد را تا سال ۲۰۱۸ معادل ۴۸۴ میلیارد دلار پیش‌بینی کرده است.

در این گزارش، مبلغ خرید لباس توسط مصرف‌کنندگان آمریکایی با فاصله قابل توجهی، عدد ۳۹۵ میلیارد دلار اعلام شده است. همچنین گزارشی که اخیراً مرکز تحقیقات Pew منتشر کرده است، رشد جمعیت ۱.۶ میلیاردی مسلمانان را تا سال ۲۰۵۰ در حدود ۳ میلیارد نفر پیش‌بینی می‌کند.

در فستیوال فشن اسلامی که در سیزدهم آگوست سال ۲۰۱۵ در کوالالامپور مالزی برگزار شد، همه چیز گویای خیز بلند تولیدکنندگان جهانی برای کسب سهم بازار از کالای مد اسلامی بود.

خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ این توسعه و پیشرفت در صنعت مد را خیره‌کننده توصیف و اظهار کرد ه است که علی‌رغم اینکه پوشاک اسلامی سال‌هاست که در بازار مشتری خاص خود را داشته اما صنعت مد، دیر به فکر کسب درآمد از این بازار پررونق افتاده است.

همچنین ظهور نسل جوانی از طراحان پوشاک اسلامی و مجموعه‌داران مد در زمینه لباس‌های پوشیده، سبب شده تا این بازار مشتری‌های بیشتری را در شبکه‌های اجتماعی پیدا و توجه برندهای تجاری را به خود جلب کند.

از سوی دیگر بر اساس آمار جهانی، در یک خانواده متوسط سالانه ۲% از بودجه خانوار صرف خرید لباس می‌شود که این مبلغ ۱۶۰۰ دلار در سال است.

تمامی این آمار و گزارش‌ها حاکی از آن است که کشور ما با توجه به گوناگونی در اقلیم و جغرافیا و جمعیت بیش از ۹۹ درصدی مسلمان، می‌تواند یک بازار هدف مناسب و منحصربه‌فرد پیش روی صنعت پوشاک جهان قرار داده است و در اختیار گرفتن این مخاطب هدف از سوی تولیدکننده داخلی با کمی هوشمندی در شناخت ذائقه مشتری، افزایش کیفیت در طراحی و دوخت و رونق صنعت نساجی در سایه ورود تکنولوژی‌های روز دنیا و صد البته کنترل بیش از پیش مرزها به منظور جلوگیری از پوشاک قاچاق کار چندان دشواری به نظر نمی‌رسد.

مرگ تدریجی صنعت پنبه

مرگ تدریجی صنعت پنبه

واردات این محصول پرکاربرد درحالی انجام می‌شود که در کشور شرایط تولید پنبه در حجم وسیع وجود دارد اما قیمت پایین این محصول نسبت به دیگر محصولات کشاورزی و به صرف نبودن تولید پنبه، انگیزه پنبه‌کاران را برای کشت محصول در حجم بالا از بین برده است.

براساس آمار گمرک در یازده ماهه نخست سال ۹۵، بیش از ۵۳ هزار تن پنبه از کشورهای مختلف جهان به‌ویژه ازبکستان وارد کشور شده که حدود ۱۰۳ میلیون دلار ارز به واسطه آن از کشور خارج شده است.
باتوجه به دارا بودن توان تولید انواع محصولات کشاورزی در کشور به خصوص پنبه، هرساله زمین‌های زیرکشت این محصول به دلیل نبود صرفه اقتصادی درحال کم شدن است و کشاورزان انگیزه‌ای برای تولید این محصول ندارند.

در همین راستا محمدحسین کاویانی مدیرعامل صندوق پنبه در گفت و گو با میزان در رابطه با وضعیت تولید پنبه در کشور اظهار کرد: در سال گذشته حدود ۴۰۰ هزار تن پنبه تصفیه شده در داخل کشور تولید شد که این میزان نیاز داخل را تامین نمی‌کند.

وی افزود: صنایع نساجی کشور در سال حدود ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تن پنبه نیاز دارند که کمتر از نصف نیاز بازار در داخل تولید و الباقی از کشورهای مختلف وارد کشور می‌شود.

مدیرعامل صندوق پنبه با بیان اینکه حداقل ۵۰ هزارتن واردات پنبه درسال برای تامین نیاز بازار لازم است خاطرنشان کرد: واردات در کنار تولید ناکافی پنبه در کشور امری ضروری است و برای تامین نیاز ۱۰۰ هزارتنی صنایع، پنبه با رقم‌های بالاتر از قیمت تضمینی وارد کشور می‌شود.

کاویانی در ادامه به مشکل کشاورزان در تولید این محصول ستراتژیک اشاره کرد و گفت: بیشتر کشاورزان در شهرهای شمالی از جمله گلستان و مازندران از تولید پنبه دست کشیده‌اند و درعوض تولید محصولاتی چون برنج که سود بیشتری دارد را انتخاب کرده‌اند.
وی افزود: تولید پنبه در شمال کشور و در برخی شهرهای دیگر برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد و همین امر تولید پنبه را از ۱۸۰ هزار هکتار به ۱۲ هزار هکتار کاهش داده است.

مدیرعامل صندوق پنبه در ادامه گفت: به صرفه نبودن تولید پنبه در استان گلستان سطح زیرکشت این محصول مهم و ضروری برای کشور را از ۵۰ هزار هکتار به هزار هکتار کاهش داده است که رقم قابل توجهی است.

کاویانی در رابطه با نرخ خرید تضمینی پنبه و انگیزه کشاورزان برای تولید پنبه خاطرنشان کرد: کشاورز هرکیلو پنبه را با قیمت تضمینی حدود ۳ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش می‌رساند که در کنار قیمت ۱۲ هزار تومانی هرکیلو برنج که در شمال کشور تولید می‌شود صرفه اقتصادی برای کشاورز ندارد.

وی در خصوص افزایش قیمت خرید پنبه در بازار گفت: بالابردن قیمت پنبه در بازار نمی‌تواند راه حل مناسبی برای ایجاد انگیزه در کشاورزان باشد چون از طرفی باعث فشار به نساجی‌ها شده و تولید را با مشکل مواجه می‌کند.

مدیرعامل صندوق پنبه، حمایت از پنبه کاران در راستای افزایش تولید را در گرو پرداخت یارانه به آنها عنوان کرد و افزود: دولت باید برای حمایت از کشاورز در راستای افزایش تولید، یارانه دهد تا برداشت پنبه با ماشین آلات مکانیزه انجام شود.

کاویانی در ادامه گفت: با مکانیزه کردن مراحل برداشت پنبه تولید محصول افزایش پیدا کرده و از طرفی واردات پنبه کاهش پیدا می‌کند که در کنار افزایش اشتغال، تولید داخل تقویت خواهد شد.

وی یکی دیگر از راه‌حل‌های افزایش تولید پنبه در داخل کشور را در پی افزایش واردات بذرهای مرغوب دانست و گفت: برای به صرفه کردن تولید پنبه در شهرهای مختلف با واردات بذرهای باکیفیت می‌توان تولید پنبه در هر هکتار را از ۲ تن به ۶ تن افزایش داد که این امر می‌تواند برای کشاورزان انگیزه خوبی باشد.

با این تفاسیر افزایش تولید پنبه در کشور که هرساله ارز قابل توجهی صرف واردات آن می‌شود از جمله اقدامات مهم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد بود که کمتر به آن توجه می‌شود و از این رو اقدامات دولت و تدابیر مسئولین در راستای حمایت از پنبه کاران می‌تواند تولید پنبه در کشور را باتوجه به نیاز داخل افزایش دهد.

حال باید دید باتوجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با شعار سال ۹۶ در راستای افزایش تولید، چه اقداماتی از سوی مسئولین برای حمایت از پنبه کاران صورت خواهد گرفت تا در کنار افزایش تولید و اشتغال، واردات این محصول نیز کاهش پیدا کند و ارز صرف شده برای واردات در راستای حمایت از تولید استفاده شود.

تغییر تعرفه واردات پوشاک در مناطق آزاد‎

محمدرضا نعمت زاده شامگاه دوشنبه در پایان نخستین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: پارسال به دلیل در اختیار نداشتن ابزار هلدینگ های تخصصی صادراتی، با وجود افزایش ۳۵ درصدی صادرات اما موفق به عملیاتی کردن همه برنامه های کشور در این زمینه نشدیم.

به گزارش ایرنا، وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر جلوگیری از وارداتی که به تولید داخلی آسیب می زنند اعلام کرد: فهرستی تهیه شده و به زودی در دولت مطرح می شود.

این مسوول گفت: در قالب برنامه ششم از مجلس تقاضا کرده بودیم به دولت اجازه دهد در موارد خاص بتواند محدودیت های غیر تعرفه ای برای واردات ایجاد کند که این امر را در مصوبه های ابلاغ شده حذف کردند و در این زمینه امروز با مجلس به گفت وگو پرداختیم.

ادامه مطلب »

لزوم دریافت مالیات بر ارزش افزوده از خریداران پوشاک ایرانی‎

محمدجواد صدق‌آمیز، درباره اهم برنامه‌های این اتحادیه در سال جاری به خبرنگار هنرآنلاین، گفت: مجموعه اتحادیه پوشاک در سال ۹۶ متناسب با برنامه‌ریزی‌های مندرج در سند جامعه توسعه اتحادیه برای سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸۸، برنامه‌هایی در راستای توسعه تکنولوژی و سیستم تولید و همچنین استانداردسازی و ارتقاء سطح دانش فنی حوزه مد و لباس با هدف رقابتی کردن تولیدات پوشاک ایرانی در قیاس با رقبای بین‌المللی را در دستور کار خود قرار داده است.
او با اشاره به معضلات موجود در زمینه واردات پوشاک قاچاق به داخل کشور طی سال‌های اخیر اظهار داشت: اتحادیه از سال ۹۴ و پس از تدوین طرح جامع در رابطه با مبارزه با قاچاق و انجام اقدامات انتظامی و کنترلی، دستاوردهایی در زمینه مبارزه با این معضل داشته و این روند پیگیری‌ها در سال جاری همچنان ادامه دارد.رییس مرکز پژوهش های اتحادیه پوشاک در ادامه بر لزوم رقابتی ساختن تولیدات داخلی با بازارهای جهانی عرصه مد و لباس تأکید و تصریح کرد: زمانی بازار کشورمان نیازی به واردات ندارد که تولید داخلی بتواند با تکیه بر تکنولوژی روز و ارتقاء سطح مدیریت، مطابق با استانداردهای روز دنیا حرکت کند و در گام نخست نیاز است که ارتباطات لازم با صاحبان دانش فنی و تکنولوژی در سطح جهانی برقرار شود.

 

ادامه مطلب »

چگونه کمتر از یک هفته استارت آپ راه‌اندازی کنید؟

 

با بهره‌گیری از تمام ابزارهای باورنکردنی و فناوری‌هایی که در خارج وجود دارد، شما می‌توانید استارت آپ خود را در کمتر از یک هفته راه‌اندازی کنید.

 ۸ راه برای راه‌اندازی استارت آپ آنلاین شما در کمتر از یک هفته وجود دارد. شما باید ماه‌ها صرف کنید تا بتوانید یک استارت آپ را به عمل برسانید و آن را برای تمام زمینه‌ها آماده کنید. حالا وقت آن است که یک استارت آپ واقعی و سریع راه بیندازید.

با بهره‌گیری از تمام ابزارهای باورنکردنی و فناوری‌هایی که در خارج وجود دارد، شما می‌توانید استارت آپ خود را در کمتر از یک هفته راه‌اندازی کنید.

*نحوه انجام کار چگونه است:

  1. هویت‌سازمانی

ایجاد یک لوگو یا شعار برای استارت آپ. این موضوع می‌تواند ناشی پیشنهادات و تفکرات برخی آدم‌ها یا استفاده از یک هنرمند مستقل باشد.

شما می‌خواهید زمان زیادی را صرف بررسی طرح‌های مختلف کنید که یک هنرمند خلق کرده است و یا حتی گزینه‌های اطراف خود را برای رأی‌گیری به اطراف بفرستید. داشتن افرادی در کنار شما برداشت‌های زیادی را فراهم می‌کند که می‌تواند یک‌راه خوب برای ارزیابی این باشد که چگونه مخاطبان شما واکنش نشان می‌دهند.

ادامه مطلب »

پوشش ریسک نوسان ارز برای صادرات

 نوسانات نرخ ارز همیشه تهدیدی برای صادرکننده‌ها و تولیدکننده‌ها بوده است. مخصوصاً بعد از تجربه سالیان گذشته که یک‌شبه قیمت دلار سه برابر شد و یا اینکه در دوره‌هایی هم به‌زور کاهش پیدا کرد. حالا اما دولت به فکر راه چاره‌ای افتاده است. مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت دیروز اعلام کرد: چنانچه نرخ ارز دچار نوساناتی شود، برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که از طریق صندوق ضمانت توسعه صادرات به سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان کمک شود تا این‌گونه نرخ ریسک صادرات برای آن‌ها کاهش یابد. قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه در برخی اوقات نوسانات نرخ ارز موجب متضرر شدن صادرکنندگان می‌شد، اظهار کرد: به‌عنوان‌مثال روبل در چند مدت اخیر با افت ارزش مواجه بود که به‌این‌ترتیب صادرکنندگانی که در مقابل امر صادرات ارز روبل دریافت می‌کردند، متضرر می‌شدند؛ بنابراین مقرر شد، صندوق ضمانت صادرات این اختلاف را پوشش دهد.

به‌هرحال نوسان نرخ ارز یکی از مسائل اصلی صادرکننده‌ها بوده است. محسن بهرامی ارض اقدس، رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران اعلام کرد: همیشه یکی از دغدغه‌های صادرکننده‌های ایران نوسان نرخ ارز بوده است. طبیعتاً آن‌ها به دنبال مرجعی هستند تا بتوانند این نوسانات را پوشش دهند.

ادامه مطلب »

چین بزرگترین صادرکننده کالا در دنیا

در سال های اخیر چین توانسته است با پیشی گرفتن از برخی کشورهای غربی و ژاپن، این جایگاه را حفظ کند و هم اکنون نیز بزرگترین صادرکننده دنیا محسوب می شود.
آمار وزارت بازرگانی و سازمان تجارت جهانی نشانگر آن است که نزدیک به ۱۳٫۲ درصد از کل صادرات جهان در اختیار چین است.
از لحاظ ارزشی نیز میزان صادرات چین در سال ۲۰۱۶ میلادی طبق آماری که وزارت بازرگانی این کشور اعلام کرده است به ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد دلار رسید.
بر این اساس چین برای هشتمین سال متوالی بزرگترین صادر کننده جهان و همچنین دومین وارد کننده بزرگ دنیا بوده است.
قرار است میزان واردات این کشور تا سال ۲۰۲۰ میلادی به حدود ۸ هزار میلیارد دلار برسد که احتمالا تا آن سال این کشور رتبه اول وارد کننده بزرگ دنیا را هم از آن خود خواهد کرد.
سازمان تجارت جهانی برآورد کرده است که رشد تجارت دنیا در سال ۲۰۱۷ میلادی نزدیک به ۲٫۴ درصد خواهد بود.
چین در سال ۲۰۰۱ میلادی به سازمان تجارت جهانی پیوست.

وزارت صنعت و معدن فهرست کالاهای ممنوع وارداتی را تا ۴۵ روز آینده ارائه می کند

محمدرضا پورابراهیمی داورانی در تشریح نشست امروز اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با وزرای صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد گفت: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری و تأکیدات رئیس مجلس شورای اسلامی و پایش کالاهای وارداتی در داخل کشور امروز نشست مشترک کمیسیون‌ اقتصادی با آقایان علی طیب نیا و محمدرضا نعمت زاده برگزار شد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه ظرفیت‌های تولید در داخل کشور تعریف شده لیستی توسط وزارت صنعت تهیه شده که مبتنی بر توجه به کیفیت، قیمت و ویژگی صادراتی کالاها است تا در زمینه ممنوعیت کالاهای وارداتی تصمیم مشخصی تا حدود ۴۵ روز آینده اتخاذ شود و لیست کالاهای مذکور تعیین شود.

ادامه مطلب »

اصلاحیه دستورالعمل اجرایی ضوابط ناظر بر ارز‏ و اسناد بانکی همراه مسافر ابلاغ شد

به گزارش دوشنبه تارنمای بانک مرکزی، بر اساس این دستورالعمل ورود ارز و اسناد بانکی (مانند چک بانکی، چک تضمینی، چک مسافرتی و سایر اسناد مالی قابل انتقال) و اوراق بهادار بی‌نام مانند اوراق قرضه به‌صورت فیزیکی به هر طریق توسط هر مسافر از خارج از کشور تا سقف مبلغ ۱۰ ‌هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها نیاز به اظهار ندارد.
برای ورود ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام با مبلغ بیش از سقف تعیین شده، مسافر باید در مبادی ورودی نسبت به اظهار ارز یا اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه خود به صورت کتبی یا شفاهی به گمرک جمهوری اسلامی ایران اقدام و اطلاعات موردنیاز را به‌صورت سیستمی از طریق درگاه گمرک ثبت کند.
همچنین مسافر می‌تواند پیش از ورود به کشور از طریق این درگاه، میزان ارز‏، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه خود را به‌صورت سیستمی اظهار کند.

** مفاد «دستورالعمل اجرایی ضوابط ناظر بر ارز‏، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر»

ادامه مطلب »

logo-samandehi
تازه های سایت