آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اخبار اقتصادی’

قوانین ناکارآمد گذشتگان

قانون اعمال‌نفوذ ناروا که در سال ۱۳۱۵ تصویب‌شده و عمری ۸۰ ساله دارد اما از مواردی است که ممکن است مبنای فساد قرار بگیرد و باید اصلاح شود. این قانون در مورد اعمال‌نفوذ افراد ازجمله دخالت در فرایندهای اداری و از این قبیل نوشته‌شده و به‌طور حتم اصلاح آن اقدامی مؤثر در کاهش فساد است به این دلیل که گل‌ها منشأ فساد، همین اعمال‌نفوذهاست.

حسین میرمحمدصادقی

قانون تجارت بسیار قدیمی است. عمر این قانون به یک قرن نزدیک شده است. هرچند این قانون در زمان خود، قانون مناسبی بوده و  امروز هم بسیاری از مسائل و مشکلات تجارت را حل می‌کند اما امروز، با توجه به تغییرات قابل‌توجه در روابط تجاری، با مسائل تازه‌ای روبه‌رو هستیم که نمی‌توان به اتکای قوانین قدیمی به آن‌ها پاسخ داد. بنابراین، بازنگری در قوانینی مثل قانون تجارت ضروری است. متأسفانه بارها در سال‌های مختلف درباره اصلاح و تغییر قانون تجارت بحث شده و نظرات کارشناسان مختلف گرفته‌شده و بعضاً تا نهایی شدن اعمال‌نظرها پیش رفتیم اما فرایند اصلاح متوقف‌شده و اصلاحیه به تصویب نهایی و تائید شورای نگهبان نرسیده است.

 قوانین روشن و فعالیت کنشگران اقتصادی بر اساس مقررات بدون ابهام و اشکال از ملزومات بهبود فضای کسب‌وکار و شکوفایی اقتصاد است. قانون تجارت از این حیث قابل‌اتکا نیست و نیازمند بازنگری است. اگر این بازنگری توسط دولت دوازدهم و مجلس شورای اسلامی انجام شود، گام مهمی در مسیر تسهیل فعالیت‌های اقتصادی، بهبود فضای کسب‌وکار و درنهایت جذب سرمایه خارجی برداشته‌شده است.

ادامه مطلب »

پیشنهادهایی برای ساماندهی اقتصاد ایران

دوران پیش از استقرار رسمی کابینه جدید را باید زمان طلایی محسوب کرد، چراکه هنوز امکان گفت‌وگو، بحث و بررسی دیدگاه‌ها و ارائه راهکارهای عملیاتی برای بسیاری از مشکلات ساختاری اقتصاد ایران وجود دارد و اتفاقا در همین زمان به جهت تمرکز دولت و مجلس روی موضوع انتخاب کابینه و بررسی برنامه‌ها، ذهن‌ها برای شنیدن ایده‌های نو آماده است. از سوی دیگر خوشبختانه دولت دوازدهم از این مزیت برخوردار است که با اتکا به رای ۲۴میلیونی مردم می‌تواند با استفاده از الگوهای سایر کشورها و با کمک بخش‌خصوصی دست به تصمیمات شجاعانه در عرصه اقتصاد بزند. در این راه دولت در قدم اول باید راهبرد و استراتژی ۴ساله خود را برای اداره اقتصاد کشور تعیین کند.

«راهبرد» و «برنامه» اجرایی هدفمند، بلندمدت و با پشتوانه علمی و عملی مهم‌ترین شرط تمام اقتصادهای جهان برای حرکت در مسیر پیشرفت به‌شمار می‌‌آید. بررسی تطبیقی الگوی کشورهایی مانند مالزی، سنگاپور و حتی ترکیه این موضوع را تایید می‌‌کند که توسعه منهای راهبرد ممکن نیست. به‌طور مشخص، راهبرد مالزی و سنگاپور توسعه فعالیت‌های بخش‌خصوصی و کاهش حجم و اندازه دولت از نظر مداخله و حضور در اقتصاد بود. همچنان که ترکیه بخش مهمی از راهبردهای اقتصادی خود را بر محور توسعه صنایع مبتنی بر توریسم توسط بخش‌خصوصی قرار داده است و می‌توان مثال‌های دیگری از کشورهایی مانند ویتنام و تایوان برای اثبات این ادعا بیان داشت. اما به‌طور قطع روشن‌ترین نمونه مربوط به چین است که در دوران اصلاحات سیاسی و اقتصادی خود، راهبرد اتکا به بخش‌خصوصی را به جای حضور همه‌جانبه دولت در همه عرصه‌ها انتخاب کرد و امروز جایگاهش در نظام اقتصادی جهان روشن است. مثال‌های متاخر نیز مربوط به کشورهایی مانند ژاپن و کره‌جنوبی می‌‌شود که راهبرد خود را توسعه بر محور بخش‌خصوصی قرار دادند و امروز به تصمیم‌گیری چند دهه قبل خود می‌‌بالند.

ادامه مطلب »

سازمان تأمین اجتماعی و امور مالیاتی کوتاه آمدند . تجدیدنظر قانونی

اتاق بازرگانی تهران به عنوان بزرگ‌ترین پارلمان بخش خصوصی در بین اتاق‌های کشور، سال گذشته نامه‌ای با مضمون ۱۰ فرمان و اولویت بخش خصوصی به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری، تسلیم کرد. این ۱۰ فرمان به واسطه احصای مشکلات فعالان اقتصادی جمع‌آوری شده بود و انتظار می‌‌رفت برای بهبود فضای کسب‌وکار به خصوص در فصل جدید اقتصادی تا پایان سال ۹۵  این مشکلات برطرف شود. مسئله مالیات‌ستانی و مشکلات مربوط به سازمان تأمین اجتماعی با بنگاه‌ها بندهایی از این ۱۰ فرمان را تشکیل می‌‌داد. در واقع پارلمان بخش خصوصی خواستار تجدیدنظر در عملکرد این‌دو سازمان بر اساس قانون شده بود.

هرچند مقامات مسئول در هریک از این سازمان‌ها بارها وعده داده بودند که به مشکلات فعالان اقتصادی رسیدگی خواهند کرد اما به نظر می‌‌رسید که مقاومت‌های پنهانی از سوی این سازمان‌ها برای رفع و رجوع این مشکلات وجود دارد. بارها از تریبون‌های مختلف بخش خصوصی اعلام شد که سازمان‌های تأمین اجتماعی و امور مالیاتی رفتارهای نامناسبی را با مودیان اعمال می‌‌کنند. حتی مذاکره با وزرای مربوطه و طرح مطلب در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی نیز بر این مشکل فایق نیامد. اما در اواخر سال گذشته، بالاخره مذاکرات به نتیجه رسید و سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم خواسته فعالان اقتصادی شد.  ۲۳ اسفندماه سال ۹۵ مصادف شد با موافقت سازمان امور مالیاتی مبنی بر پذیرش اظهارنامه بنگاه‌های تولیدی. این موضوع که طرح پیشنهادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران بود، از سوی سازمان امور مالیاتی، با موافقت این سازمان در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید. بر اساس این طرح پیشنهادی، مالیات عملکرد سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ واحدهای تولیدی کوچک و متوسط با اولویت قطعی کردن مالیات بر اساس اظهارنامه تسلیمی آنان یا تعیین درآمد مشمول مالیات بر اساس رسیدگی به دفاتر، اسناد و مدارک ابرازی مودیان مذکور مورد عمل تمامی اداره‌های امور مالیاتی سراسر کشور قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب »

در شهرهای هوشمند چه می‌گذرد؟ وقتی چیزها باهم چت می‌کنند

اینترنت چیزها با جمع‌آوری اطلاعات از کنش‌های انسانی می‌تواند کارآفرینی را هم متحول کند. جمع‌آوری اطلاعات و آنالیز داده‌ها امکان خلق کسب‌وکارها و خدمات ارزش‌افزوده را فراهم می‌کند.

ارتباط ما انسان‌ها با یکدیگر مسیر پرفرازونشیبی را در تاریخ طی کرد. از زمان ارسال پیام با دود آتش و کشیدن نگاره بر سنگ‌ها هزاران سال گذشته است. حالا ارتباط علاوه بر ما آدم‌ها، چیزها را هم درگیر کرده است. چیزهایی که البته ارتباط و پیوستگی‌شان با یکدیگر، مثل تمام ارتباطات در جهان ما انسان‌ها را منتفع می‌کند. اینترنت اشیا دیگر مفهوم غریبی نیست. این سوژه فیلم‌های ماورایی در شهرهای هوشمند سراسر دنیا تبدیل به یک واقعیت شده است. واقعیتی که چه بخواهیم و چه نخواهیم، زندگی همه را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد. در یک تعریف ساده، اینترنت اشیا یعنی ارتباط چیزها با همدیگر و حالا این چیزها، چه سوژه‌ای برای گفت‌وگو باهم دارند جز اطلاعات ما انسان‌ها. در اینترنت اشیا، تلفن هوشمند، لباس، دستگاه‌های رایانه‌ای، سیستم روشنایی و تهویه هوای منازل، خودروها، جاده و هرچه شما آن را چیزی در زندگی‌تان خطاب می‌کنید، اطلاعات شما را به یک مرکز داده یا چیز دیگری منتقل می‌کند. در این فرایند حجم وسیعی از اطلاعات و واقعیت در مورد شما منتقل می‌شود و درنهایت بسته‌ای بزرگ از اطلاعات مردم کره زمین خواهیم داشت که می‌تواند قدرت کنترل آن‌ها را برای دارندگان اطلاعات فراهم کند.

ادامه مطلب »

برنامه های مکرون برای «ویزای تکنولوژی فرانسه» و ساخت «ملت استارت آپی»

مکرون: «ما از پیشگامان، نوآوران، کارآفرینان در سراسر جهان می خواهیم که به فرانسه بیایند و با ما در زمینه فناوری سبز، فناوری مواد غذایی، هوش مصنوعی و تمام نوآوری های ممکن همکاری کنند.»

 امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه از نوآوران جهان، مهندسان، سازندگان کسب و کار دعوت کرده است که به فرانسه بیایند و در تبدیل این کشور به ملتی استارت آپی (startup nation) تلاش کنند.

در گام نخست، دولت فرانسه ماجرای «ویزای تکنولوژی فرانسه» (French Tech Visa) را راه اندازی کرد که به کارآفرینان و خانواده های آنان در صورتی که معیارهای خاص را داشته باشند، اقامت ۴ ساله می دهد.

بعد از اینکه دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا اعلام کرد که از توافقنامه پاریس خارج می شود، بازتاب صحبت ها مکرون به دانشمندان حوزه آب و هوایی ایالات متحده این بود که به فرانسه بیایند. مکرون به انگلیسی گفت: ما در زمانی زندگی می کنیم که برخی از مردم فکر می کنند، دیوار راه حل است، اما من فکر می کنم که باز بودن، راه درست است، چرا که با چالش جهانی رو به رو هستیم.»

ادامه مطلب »

پیروزبخت: پویش «من کالای استاندارد ایرانی می خرم» راه اندازی می شود

«نیره پیروزبخت» شامگاه دوشنبه در نشست صمیمی با طنزپردازان در محل سازمان ملی استاندارد ایران افزود: در مقوله توسعه یک جامعه، همه عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در هم تنیده و با یکدیگر عجین اند و در بسیاری موارد دیده شده که فرهنگ به کمک اقتصاد آمده است.
این مقام مسئول، استاندارد را یکی از زیرساخت های اساسی اقتصاد برشمرد و خاطرنشان کرد: زبان طنزپردازان و هنرمندان، زبانی گویا برای ترویج مقوله خطیر استاندارد است و سازمان ملی استاندارد ایران نیز در نظر دارد تا از این موضوع به نحو شایسته برای ترویج کالاهای استاندارد بهره جویی کند.
پیروزبخت با اشاره به کلامی از رهبر معظم انقلاب در جمع شاعران و طنزپردازان که «سالیان درازی است تبلیغ می شود که ایرانی ها توان تولید کالای مناسب ندارند و متاسفانه بقایای این فرهنگ کماکان در جامعه باقیست»، تاکید کرد: یکی از اهداف سازمان ملی استاندارد از بین بردن این فرهنگ است.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از برنامه ریزی برای راه اندازی پویش «من کالای استاندارد ایرانی می خرم» در این سازمان خبر داد و ابراز امیدواری کرد هنرمندان و طنزپردازان در این مسیر به کمک سازمان ملی استاندارد آمده و در اصلاح شیوه ها و راهنمایی صحیح یاری رسانی کنند.
در ادامه این مراسم، «سعید بیابانکی» شاعر و طنزپرداز گفت: سال ها پیش هنرمندان و طنزپردازان کشورمان با انتقاد از رویه رو به رشد واردات کالاهای بی کیفیت چینی به کشورمان، با آثارشان شروع به نقد در این زمینه کردند.
«ناصر فیض» دیگر طنزپرداز حاضر در این مراسم با یادآوری اینکه در جامعه امروز جهانی، مقوله اقتصاد با هنر گره خورده و در هم آمیخته است، تصریح کرد: گاهی حتی جمله ای هنرمندانه می تواند تاثیر خوبی بر فرهنگ مصرفی اجتماع بگذارد؛ موضوعی که در بسیاری کشورهای جهان به صورت تخصصی به آن پرداخته می شود.
همچنین «اسماعیل امینی» دیگر هنرمند حاضر در این مراسم در جملاتی کوتاه به انتقاد از رویه صادرات در کشور پرداخت و گفت: ایران تنها کشور جهان است که اجناس خوب آن صادراتی است؛ موضوعی که عکس آن را در سایر کشورها شاهدیم.

خرده فروش در اولویت های مبارزه با قاچاق نیست

از طرف نهادهای مؤثر و دستگاه‌های درگیر در امر مبارزه با قاچاق، هیچ تأکیدی بر مقابله با خرده‌فروش‌ها نیست.در بخش کوله بری و مناطق آزاد هم آیین‌نامه‌ها در حال نهایی شدن است تا کنترل‌های لازم اعمال شود.

آمار اعلام‌شده توسط مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نشان می‌دهد که سال گذشته سال خوبی برای قاچاقچی‌ها نبوده است. در سال گذشته گمرک با  استفاده از سیستم‌های الکترونیکی عامل انسانی را به حداقل رسانده است. این تلاش گمرک باعث شد کشف قاچاق ۵۰ درصد افزایش پیدا کند و  درآمد گمرک از ۸ هزار میلیارد تومان به ۱۸ هزار میلیارد تومان برسد.

به گفته مدیرکل فرهنگی و اجتماعی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، میزان قاچاق انواع کالا و ارز در کشور طی سال گذشته ۱۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار بوده که این رقم نسبت به آمار سال ۹۲ کاهش ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد. به گفته این مقام مسئول تلفن همراه، لوازم‌آرایشی و بهداشتی و دخانیات بیش از ۳ میلیارد دلار سهم از کل قاچاق کالا به کشور را به خود اختصاص دادند یعنی کالاهای سلامت‌محور که در اولویت‌های دولت در طرح‌های مبارزه با قاچاق قرار دارند.

سال گذشته در یک اقدام ضربتی طرح مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت‌محور مثل مواد غذایی، دارو، لوازم بهداشتی و آرایشی در تمام کشور از جمله کوچه مروی و ناصرخسرو آغاز شد. دولت درنهایت این طرح را با واگذاری مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه به صنوف و اتحادیه‌ها متوقف کرد اما این اقدام باعث نشد که کالاهای سلامت‌محور از اولویت‌های دستگاه‌های مربوط به مبارزه با قاچاق کالا خارج شود.

ادامه مطلب »

نشست کارشناسی بررسی ظرفیت‌های صادراتی ایران به عمان

در ادامه برگزاری سلسله نشست‌هایی با موضوع توسعه صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه، معاونت بررسی¬های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران جلسه بررسی و شناسایی ظرفیت‌های صادراتی ایران به کشور عمان را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، نشست‌های بررسی ظرفیت‌های صادراتی ایران به کشورهای همسایه از سال گذشته در دستورکار معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران قرار گرفته و تاکنون با حضور فعالان اقتصادی، بازرگانان، صاحبان بنگاه‌های کوچک و متوسط و سایر اعضای حقیقی و حقوقی اتاق تهران، فرصت‌های صادراتی به کشورهای پاکستان، ترکیه، عراق، روسیه و امارات متحده عربی در چند نشست با حضور کارشناسان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.
نشست آتی بررسی بازارهای کشورهای همسایه و شناسایی ظرفیت‌های صادراتی به این بازارها که قرار است روز سه‌شنبه هفته جاری مصادف با ۳۰ خردادماه برگزار شود، به امیرنشین عمان اختصاص دارد.

در این نشست که نمایندگانی از سازمان توسعه تجارت ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان حضور خواهند داشت، علاوه بر آنکه تصویری از شاخص‌های خرد و کلان اقتصاد عمان ارائه می‌شود، بازار کالاهای وارداتی این امیرنشین و زمینه‌های توسعه صادرات کالایی ایران به این کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این نشست همچنین فرصتی برای پرسش و پاسخ فعالان اقتصادی با نمایندگان سازمان توسعه تجارت ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان فراهم خواهد کرد تا زمینه‌های صادرات کالا به این کشور مورد بازبینی بیشتر قرار گیرد.
نشست بررسی ظرفیت‌های صادراتی ایران به عمان روز سه‌شنبه هفته جاری و از ساعت ۱۰ الی ۱۲ در طبقه ششم ساختمان شماره ۲ اتاق تهران برگزار خواهد شد.

حضور و مشارکت در این نشست برای فعالان اقتصادی، اعضای اتاق تهران و نمایندگان شرکت‌های فعال در حوزه تجارت با کشور عمان آزاد است. علاقمندان به حضور در صورت نیاز به اطلاع بیشتر می‌توانند با شماره ۸۸۱۰۷۷۵۹ مربوط به معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران تماس بگیرند.

دولت در به دست آوردن بازار قطر از بخش خصوصی حمایت کند

بحث تفکیک وزارت صنایع و بازرگانی مطرح‌شده است. به نظر من این تفکیک قدمی در اصلاح وضعیت است اما پاسخ مناسب به حامیان صنایع داخلی و منتقدان وزارت بازرگانی پیشین که نسبت به بی‌توجهی بازرگانی به صنایع داخلی گلایه داشتند چیست؟

احمد حاتمی یزد/منبع: سازندگی

قطار توسعه کشورها به‌طورمعمول از ایستگاه تلاش برای افزایش صادرات حرکت کرده است. مسیر توسعه کشورها نه از توسعه صنایع داخلی به‌منظور تولید جایگزینی برای محصولات وارداتی بلکه از تولید محصولات صادرات محور می‌گذرد. محصولاتی که علاوه بر عرضه در بازارهای داخلی قابلیت رقابت با محصولات تولیدی دیگر کشورها را هم داشته باشد.

اگر رب گوجه‌فرنگی تولید کردیم که نتوانستیم آن را در افغانستان، عراق و سایر کشورها بفروشیم یعنی نباید آن را در ایران هم عرضه کنیم. کشورهای همسایه ما ازجمله روسیه، افغانستان و قطر که فرصتی تازه برای بازرگانان ایرانی است، عرصه رقابت شرکت‌های بین‌المللی از کشورهای مختلف است و اگر می‌خواهیم در بازار این کشورها به‌طور دائم و مؤثر حضورداشته باشیم باید محصول رقابت‌پذیر تولید کنیم.

 برای تولید محصول رقابت‌پذیر به صنایع چالاک و چابک نیاز داریم که اصل را بر توسعه صنعت صادراتی بگذارند نه رقابت با محصول وارداتی در بازار داخل. سال هاست  که صنعت ما توسعه را مبتنی بر سیاست جایگزینی واردات دنبال کرده اما باید بدانید که  اشتباه کردیم و تجربه هیچ کشوری نشان از توسعه آن با دنبال کردن این سیاست ندارد.

روزی که متصدیان صنعت کشور از وزارت بازرگانی آن زمان گلایه می‌کردند که واردات و صادرات را طوری تنظیم می‌کنند که صنایع داخلی دچار مشکل می‌شوند را از یاد نمی‌برم. این مسئله آن‌قدر توسط حامیان صنایع داخلی تکرار شد تا درنهایت بعد از سی سال، بازرگانی صنعت را هم به متولیان آن سپردند اما پس از مدتی نقایص چنین کاری مشخص شد و وزارت صنعت، معدن و تجارت تبدیل به غولی شد که هرکسی نمی‌توانست آن را پیش ببرد. درواقع چند وزارت خانه در کنترل یک وزیر درآمد، وزیری که لزوماً ضعف مدیریتی آن باعث بروز مشکلات نبود بلکه گستردگی وظایف وزارتخانه‌اش به نقصان‌ها دامن می‌زد.

در حال حاضر بحث تفکیک وزارت صنایع و بازرگانی مطرح‌شده است. به نظر من این تفکیک قدمی در اصلاح وضعیت است اما پاسخ مناسب به حامیان صنایع داخلی و منتقدان وزارت بازرگانی پیشین که نسبت به بی‌توجهی بازرگانی به صنایع داخلی گلایه داشتند چیست؟ در پاسخ به این منتقدان باید به بحث صادرات محوری صنعت بازگشت. صنایع داخلی باید به دنبال تولید محصول رقابت‌پذیر باشند و اصل را بر صادرات بگذارند نه جایگزینی واردات. در این وضعیت است که از تغییر تعرفه‌ها یا افزایش و کاهش واردات محصولات خارجی به کشور گلایه نخواهند کرد. سیاست‌های وزارت بازرگانی باید بر اساس رقابت در بازارهای خارجی تدوین شود و وزارت صنعت هم باید تکنولوژی و شیوه‌های مدیریتی جدید را دنبال کند.

از اعتبار شرکای تجاری خود مطلع شوید‎

سازمان امور مالیاتی، فهرست شرکتهایی که برای مالیات بر ارزش افزوده صورتحساب جعلی منتشر کرده و از سوی این سازمان فاقد اعتبار شناخته شده‌اند را به صورت عمومی در سامانه ارزش افزوده منتشر کرد.
سازمان امور مالیاتی با اعلام اسامی شرکتهای فاقد اعتبار در سامانه ارزش افزوده، گامی در جهت افزایش شفافیت در معاملات برداشته و شرایطی فراهم کرده است که فعالان اقتصادی بتوانند پیش از انجام معاملات، با مراجعه به این سامانه، از اعتبار شرکای تجاری خود مطمئن شوند.
بر این اساس هر یک از فعالان اقتصادی، اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، این امکان را خواهند داشت که با ورود به این سامانه، از میزان اعتبار طرف‌های تجاری خود مطلع شده و با اطمینان خاطر نسبت به انجام معاملات اقدام کنند.
طبق گزارش کنفدراسیون صادرات ایران، راه اندازی این سامانه و اعلام فهرست شرکتهای فاقد اعتبار گامی در راستای افزایش شفافیت و صحت سنجی انجام معاملات از سوی فعالان اقتصادی است که به صورت یک امکان مطلوب، در اختیار کاربران قرار گرفته است.
logo-samandehi
تازه های سایت