آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اخبار اقتصادی’

اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان برای کسب‌وکارهای نوپا

وزیر ارتباطات با اشاره به موافقت رییس جمهور برای اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان در جهت توسعه خدمات کسب و کارهای نوپا گفت: در تلاشیم تاشش۶ ماه آینده در کشور سند توسعه اقتصاد دیجیتال داشته باشیم.

 آذری جهرمی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز در دولت این تصمیم گرفته شد که شکایت بدنه دولت از کسب و کارهای نوپا قبل از مطرح شدن در مراجع قضایی، در کمیته‌ای به مسوولیت معاونت حقوقی ریاست جمهوری و عضویت نمایندگان وزارت ارتباطات، وزارت کار و معاونت علمی ریاست جمهوری بررسی شود و سپس به دستور قضایی ارجاع شود. این تصمیم می‌تواند تضمینی برای فعالیت کسب و کارهای نوپا باشد.

وی خاطرنشان کرد: با موافقت رییس جمهور بنا شد ۵۰۰ میلیارد تومان در دو سال پیش‌رو، برای توسعه خدمات کسب و کارهای نوپا که در زمینه شبکه ملی اطلاعات فعالیت می‌کنند، در نظر گرفته شده است که این منابع می‌تواند مستقیم به این بنگاه‌ها داده شود یا به صندوق سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر تزریق شود. در سه هفته آینده وزارت ارتباطات با مرکز ملی فضای مجازی در این زمینه به جمع‌بندی نهایی می‌رسد.

وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به اینکه سند استراتژی ایران در اقتصاد دیجیتال در شش ماه آینده از طریق وزارت ارتباطات به دولت پیشنهاد می‌شود تا در دولت بررسی شود، اظهار کرد: هدف ما این است که تا شش ماه آینده سند اقتصاد دیجیتال را در کشور داشته باشیم. با این اقدامات می‌توانیم خدمات مورد نیاز کشور را تامین کنیم.

آذری جهرمی در ادامه در پاسخ به پرسشی درخصوص اقدامات وزارت ارتباطات برای تقویت پیام‌رسان‌های داخلی گفت: ما در موقعیت پیش آمده در اتفاقات اخیر توانستیم نقاط ضعف و قوت پیام رسان‌های داخلی را ارزیابی کنیم و در واقع این اتفاقات آزمون خوبی برای پیام‌رسان‌های داخلی بود. در رابطه با تقویت پیام‌رسان های داخلی شورای فضای مجازی سند مصوبی دارد که در آن تکالیف دستگاه‌های مختلف مشخص شده است. وزارت ارتباطات عمده وظایف خود را در این زمینه انجام داده است و باقیمانده وظایف نیز در کوتاه مدت نیز تکمیل می‌شود.

وزیر ارتباطات در پایان گفت: اما موضوع فقط این سند نیست، بلکه بحث، بحث تکنولوژی است. استراتژی ما باید تقویت شبکه‌های اجتماعی بومی و رقابت دربازار برای خروج از انحصار شرایط فعلی باشد که در این دو مسیر ما حرکت می‌کنیم.

ایران نخ  را در پیام رسان سروش دنبال کنید .


https://sapp.ir/irannakh

نمایشگاه اختصاصی ایران در بغداد برگزار می شود

این نماشگاه با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران و همکاری سفارت جمهوری اسلامی، توسط بخش خصوصی در محل مرکز نمایشگاههای بین المللی بغداد برگزار خواهد شد.
وی گفت: این نمایشگاه با هدف معرفی توانمندیهای تجاری و صنعتی ایران است و پیش بینی می شود ۱۰۰ شرکت صنعتی تجاری و مهندسی در فضای بیش از ۱۰۰۰ مترمربع نسبت به معرفی وبازاریابی محصولات و خدمات خود اقدام کنند.
وی افزود زمینه های مشارکت شرکتهای برتر ایرانی در بخش
های مختلف صنعتی عراق در قالب سه پروژه با ده عنوان تعریف شده است و این امکان را به شرکت های ایرانی می دهد که با شناخت دقیق تری بتوانند در حوزه های سرمایه گذاری جدید در عراق وارد شوند.
وی در خصوص این سه پروژه گفت: کلیه زیرشاخه های صنعت ساختمانی تحت عنوان ‘پروبیلد ایران’ ، زیرشاخه های صنایع غذایی تحت عنوان ‘پروفود ایران’ و سایر گروههای صنعتی شامل گروههای وابسته به صنعت خودرو، آب، برق، خدمات فنی و مهندسی، پلاستیک، تجهیزات پزشکی، چاپ و بسته بندی و.. تحت عنوان پروژه سوم تعریف شده است.
وی برگزاری نشست ها و مذاکرات تجاری و صنعتی میان فعالان ایرانی و عراقی را از دیگر برنامه های پیش بینی شده در قالب این نمایشگاه عنوان کرد.
بهزاد تاکید کرد توسعه بازار عراق در شرایط ورود این کشور به مرحله بازسازی پس از پایان جنگ با داعش و آزادسازی مناطق اشغال شده، فرصت مناسبی برای حضور شرکتهای ایرانی جهت اجرا پروژه های مهم و تامین و صدور کالاست.

اپل سردمدار رقابت جهانی یک تریلیون دلاری شدن

اگر قیمت سهام شرکت هایی مثل گوگل، آمازون، مایکروسافت و فیس بوک در سال ۲۰۱۷ افزایش پیدا کند، غول های فناوری رکورد تازه ای را در ارزش سهام کسب خواهند کرد.

رقابت تبدیل شدن به اولین شرکت یک تریلیون دلاری در جهان در حالی کلید خورده که چشم ها در دنیا به غول های فناوری مثل اپل، آمازون، فیس بوک، آلفابت مادر شرکت گوگل دوخته شده است. مفسران اقتصادی و سرمایه گذاران اینطور پیش بینی می کنند که در سال ۲۰۱۸ اولین شرکت با ارزش ۱ تیریلیون دلاری در بازار سرمایه در صورت ادامه افزایش قیمت سهام فناوری در سال ۲۰۱۷ ظهور خواهد کرد.

اپل در این رقابت از دیگر شرکت ها پیشروتر است. ارزیابی ها ارزش  ۸۶۹ میلیارد دلاری این شرکت را در روزسه شنبه نشان می دهد، رقمی که با  افزایش قیمت سهام شرکت و سرمایه در گردش آن افزایش پیدا می کند. اپل در سال ۱۹۹۷ در آستانه ورشکستگی قرار گرفت. در آن زمان که موسس شرکت استیو جابز  دوباره سکان هدایت آن را به دست گرفت، اپل برای یک تیریلیون دلاری شدن به افزایش ۱۵ درصدی قیمت سهام نیاز داشت. سهام اپل در سال گذشته ۴۷ درصد رشد کرده است.

مجله سرمایه گذاری بارون در شماره گذشته اش اعلام کرد که اپل ممکن است یک تریلیون دلاری شود اما فکر نمی کنیم قله رشد اپل به زودی فتح شود. اپل در سال مالی گذشته ۲۲۹ میلیارد دلار درآمد کسب کرد و به سود ۴۸ میلیارد دلاری رسید که تقریبا مایکروسافت و جی پی مورگان هم آن را کسب کردند.

دیوید رولف مدیرعامل سرمایه گذاری در شرکای Wedgewood در گفت وگو با نشریه بارون گفت: برای یافتن شرکت های بزرگ باید به دوره راکفلرها و استاندارد اویل بروید. دیگر شرکت ها بیشتر دنبال فروش و درآمد هستند اما اپل توانسته بیش از ۸۰ درصد از سود ناخالص در صنعت تلفن های هوشمند را جذب کند.

جرج سالمون یک تحلیلگر بازار گفته است که که رشد سهام در سال ۲۰۱۸ پیش از یک تیریلیون دلاری شدن یکی از کمپانی ها پیش بینی شده بود. فیس بوک، گوگل، آمازون بخش عمده ای از بار رشد را به دوش می کشند. بخش فناوری ایالات متحده آمریکا نقش بیشتری در رونق بازار سهام جهانی ایفا می کند. هرچند اپل به عنوان یکی از قدیمی ترین شرکت های فناورانه امکان شکستن مرز یک تریلیون دلاری شدن را دارد.

مذاکره با شورای امنیت برای رفع محدودیت شبکه‌های اجتماعی/کسب و کارهای نوپا متضرر شدند

وزیر ارتباطات با عذرخواهی از کسب و کارهای نوپای فضای مجازی که به دلیل شرایط اخیر متضرر شده اند، از مذاکره با شورای امنیت کشور برای رفع محدودیت‌ها خبر داد.

منبع: فارس

 محمدجواد آذری جهرمی در توئیتر نوشت: یکی از جهت گیری‌های دولت برای حل معضل بیکاری، توسعه کسب کارهای نوپا و تقویت فضای مجازی بوده و خواهد بود. وظیفه دارم از صدها هزار هموطن عزیزی که به دلیل شرایط اخیر متضرر شده‌اند، عذرخواهی کنم.

وی همچنین خبر داد: با بازگشت آرامش، در حال مذاکره با شورای امنیت کشور برای رفع محدودیتها هستیم.

وزیر ارتباطات پیش این هم در توئیتر و در پاسخ به اینکه تصمیم به مسدود شدن تلگرام و اینستاگرام از سوی چه مرجعی اتخاذ شده اعلام کرده بود: این تصمیم در شورای امنیت کشور گرفته شده و موقتی‌ است. مرجعی که تصمیم گرفته، اعلام رفع نیز خواهد کرد.

احتمال عدم تحقق ۶۶ هزار میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت:‌ اگر در تصویب هر یک از این دو مورد یعنی اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و یا استمرار آن در قالب قانون بودجه تعلل شود، سال آینده ۶۶ هزار میلیارد تومان درآمد، محقق نخواهد شد.

 به نقل از رسانه مالیاتی ایران، سیدکامل تقوی نژاد در مورد آخرین وضعیت بررسی لایحه دائمی مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی، گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده از سال ۱۳۸۷ و برای مدت ۵ سال به صورت آزمایشی اجرا شد و بعد از اتمام دوره آزمایشی تاکنون هر سال با درخواست دولت در قالب لایحه بودجه اجرای آن استمرار یافت.

وی با بیان اینکه به موازات استمرار اجرای آزمایشی این قانون، دولت با بررسی دقیق و بیش از هزار نفر ساعت کارشناسی لایحه دائمی مالیات بر ارزش افزوده را در اسفند ۱۳۹۵ تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد، افزود: با دستور رئیس مجلس شورای اسلامی و همراهی نمایندگان، لایحه مجددا با اخذ نظر از فعالان اقتصادی، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و اتاق اصناف بررسی شد، تا اشکالات موجود برطرف شود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با ذکر این که اشکالات قانون فعلی که به صورت آزمایشی اجرا می‌شود برطرف شده است، اظهار داشت: به موازات تنظیم لایحه در بودجه سال ۹۶ پیشنهادی به مجلس ارائه کردیم که طبق آن مصوبه بتوانیم مشکلات برخی گروه ها و اصناف خاص که دارای مشکل بودند را با توافق کامل با این بخش‌ها برطرف کنیم.

وی با تاکید بر اینکه درحال حاضر ۹۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده با توافق از پرداخت کنندگان اخذ می شود، تصریح کرد: برخلاف آن چیزی که در ذهن وجود دارد، این مالیات به زیان تولید نیست و سازمان امور مالیاتی کشور نیز تمامی تلاش خود را برای افزایش رضایت مودیان در قالب بخشنامه ها و اصلاح قانون مبذول داشته است.

تقوی نژاد با اشاره به اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده قانون شفافیت و عدالت است، گفت: ما در انتظار تصویب قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده در مجلس و یا تصویب پیشنهاد استمرار اجرای آزمایشی آن در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ هستیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۲۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد از محل بابت ارزش افزوده محقق شده است، تصریح کرد: اگر در تصویب هر یک از این دو مورد یعنی اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و یا استمرار آن در قالب قانون بودجه تعلل شود، سال آینده ۶۶ هزار میلیارد تومان درآمد که ۱۸ هزار میلیارد تومان آن سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و بخشی نیز سهم حوزه سلامت و ورزش همگانی است، محقق نخواهد شد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی قانون گذار است و سازمان امور مالیاتی کشور مجری قانون و ما ضمن اینکه نظرات کارشناسی خود را مطرح می‌کنیم.

اوقات خوش اقتصاد جهانی

هم‌زمان با آغاز سال نو میلادی، رسانه‌های مختلف به تکاپو می‌افتند و وضعیت اقتصاد جهان در سال نو را پیش‌بینی می‌کنند. اکونومیست نیز جزو رسانه‌هایی است که پیش‌بینی‌های آن همیشه از اهمیت زیادی برخوردار است.

نسیم بنایی/منبع: آینده نگر

 ده سال از بحران بزرگ اقتصادی می‌گذرد، یک دهه پیش اقتصاد جهان بیمار شد و بیماری‌اش همه را گرفتار کرد، سالم و ناسالم همگی اسیر بیماریِ اقتصاد جهان شدند. اما حالا شرایط تغییر کرده‌است، دیگر خبری از رکود تورمی نیست. دستمزدها بالا می‌رود و تقریباً همه‌جا می‌توان شاهد رشد اقتصادی بود. حتی بانک‌های مرکزی حال و روز خوبی پیدا خواهند کرد. اقدامات آنها ملاحظه‌کارانه‌تر خواهد بود و به نظر می‌رسد جایی برای نگرانی نیست. اما در حالی‌ که همه به دنبال بهبود شرایط در سال ۲۰۱۸ هستند، آیا این امکان وجود دارد که سال نو آغازی برای بحرانِ تازه دراقتصاد جهان باشد؟
ادامه مطلب »

پول دیجیتال انگلستان با پشتوانه پوند منتشر می‌شود

سخنگوی واحد تحقیقات بانک مرکزی انگلیس گفت: تا ۱۲ ماه آینده ارز رمزنگار با پشتوانه پوند را معرفی خواهیم کرد.

منبع:مهر

به نقل از روزنامه ساندی اکسپرس،  بانک مرکزی انگلیس به دنبال تحقیق در مورد عرضه نوعی ارز مجازی در سبک بیت کوین است که به پوند متصل باشد.

انتظار می رود که ارز رمزنگار بانک مرکزی انگلیس در سال آینده میلادی معرفی شود و تغییر قابل توجهی در صنعت بانکداری بریتانیا ایجاد کند. بوسیله این ارز مجازی، شهروندان بریتانیایی این اجازه را خواهند داشت که از طریق بانک مرکزی انگلیس پول های خود را به شکل دیجیتال نگهداری کنند.

گفته می شود که با استفاده از ارز رمزنگار انگلیسی، مردم قادر به انجام خرید و فروش در رقم های بالا خواهند بود و خرید اتومبیل و خانه را می توان در عرض چند ثانیه انجام داد.

سخنگوی واحد تحقیقات بانک مرکزی انگلیس گفته است که تا یکسال آینده ارز رمزنگار متصل به پوند را معرفی خواهیم کرد.

ضمن اینکه مارک کارنی رییس بانک مرکزی انگلیس هم به کمیته انتخاب خزانه داری گفته بود که تا قبل از کریسمس صحبت هایی را با سایر بانک های مرکزی در ارتباط با عرضه ارز رمزنگار انجام داده است و دنباله این جلسات در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی برگزار خواهد شد.

گفتنی است که افت و خیز و بی ثباتی قیمت بیت کوین و نیز محبوبیت آن، فشارهایی را بر روی بانک مرکزی انگلیس برای انتشار آن وارد کرده است و انتظار می رود با توجه به متصل شدن ارز رمزنگار بانک مرکزی انگلیس به پوند، نوسان قیمت آن در مقایسه با بیت کوین و ارزهای رمزنگار دیگر بسیار کمتر باشد.

 رییس بانک مرکزی انگلیس گفت: فعال شدن این ارز در سرتاسر اقتصاد بریتانیا می تواند منجر به ثبات مالی شود.

طرح ویژه وزارت صنعت برای اشتغالزایی/هر واحد صنفی، یک شغل

معاون وزیر صنعت با تاکید بر اینکه اجرای طرح ضربتی اشتغالزایی در واحدهای صنعتی و صنفی کوچک بلندپروازانه نیست، گفت: اگر هر یک از ٢٠٠هزار واحد، یک نفر را استخدام کنند، ٢٠٠هزار شغل ایجاد می شود.

منبع:مهر

صادق نجفی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران از اجرای طرح ضربتی افزایش اشتغال در واحدهای کوچک و متوسط خبر داد و گفت: اگر هر یک از ۲۰۰ هزار واحد کوچک تنها یک نفر جدید را استخدام کند، ۲۰۰ هزار شغل ایجاد می شود.

معاون وزیر صنعت افزود: صندوق ضمانت صنایع کوچک، کار ضمانت صنایع کوچک را به عهده گرفته و دیگر واحدها مشکل ضمانتی ندارند؛ البته اگر تعامل منطقی بین مردم، مسئولان و رسانه ها ایجاد شود، بخش بزرگی از مشکلات اساسی یعنی معیشت و اشتغال جوانان رفع خواهد شد.

نجفی با بیان اینکه ساماندهی و به وجود آوردن صنایع کوچک برای حل بخشی از مسایل و مشکلات اقتصادی کشور از جمله وظایف مهم سازمان صنایع کوچک وشهرک های صنعتی است، به این نکته اشاره کرد که اولویت امروز کشور، صنایع کوچک است و برای ایجاد اشتغال باید صنایعی که با ظرفیت کامل کار نمی‌کنند را به ظرفیت رساند.

وی با بیان اینکه برخی از واحدهای متوقف مانده در شهرک‌های صنعتی، صاحبان مشخصی ندارند، گفت: برای عملیاتی کردن استفاده از ظرفیت کامل واحدهای صنعتی که اکنون با ظرفیت کامل مشغول به کار نیستند؛ با معاونت توسعه روستایی، تفاهماتی انجام شده که در نواحی روستایی که شهرک های صنعتی وجود دارند، کار را پیش بریم.

معاون وزیر صنعت با بیان اینکه معیشت و اشتغال روستاها در گرو ایجاد واحدهای صنعتی در روستاها است، گفت:حذف برخی از مجوزها برای ایجاد واحدهای صنعتی در شهرک های صنعتی در حال بررسی است که برای رفع این مشکل، در گام نخست با محیط زیست توافق کردیم که دیگر به فعالیت واحدهای صنعتی در شهرک ها ورود نکند.

نجفی با بیان اینکه ظرفیت های خالی زیادی در شهرک های صنعتی وجود دارد که با پرداخت تسهیلات و مشوق های سرمایه گذاران می توان این ظرفیت ها را پر کرد، خاطرنشان کرد: هم اکنون هفت هزار و ۸۷۵ واحد صنعتی در شهرکها تعطیل و یا متوقف هستند؛ ضمن اینکه چهار هزار واحد نیز از دهه ۷۰ متوقف هستند که برخی از آنها چرخه عمر صنعتشان به پایان رسیده و برخی دیگر صاحبانشان نامعلوم هستند.

وی معتقد است که در سه ماهه پایانی سال، حجم فعالیت های صنعتی به شدت بالا می رود و بهره برداری ها نیز در این مقطع زمانی انجام می شود.

نجفی از همکاری با کره ای ها برای ایجاد مراکز مبادله با کشورهای صاحب تجربه خبر داد و گفت: بخشی از صنایع خود را به مراکز مبادله‌ای اختصاص خواهیم داد تا از طریق تجربیات جهانی کار را پیش برند، این در حالی است که کره برای توسعه، از صنایع کوچک خود  آغاز کرده است.

مقام مسئول: فقط یک سوم نیاز پوشاک کشور در داخل تولید می شود

«غلامرضا سلیمانی» امروز (دوشنبه) در نشست خبری در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به ایرنا درخصوص طرح سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران برای صنعت پوشاک کشور، افزود: سند راهبردی پوشاک کشور از یک سال پیش تهیه و تدوین شده و ۲۰ برنامه ملی در آن در نظر گرفته شده است.
به گفته این مقام مسئول، پنج استان گیلان، اردبیل، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری و همدان در این طرح به عنوان استان های مجری طرح در نظر گرفته شده اند که مقرر است هر استان تولید نوع خاصی از پوشاک را بر عهده گرفته و یک شرکت توسعه پوشاک در آنها شکل بگیرد که متولی تامین مواد اولیه، ارائه آموزش ها و … به فعالان صنف پوشاک خواهند بود.
وی یادآوری کرد: در راستای همین طرح، کارگاه های دوزندگی و تولیدی در برخی روستاهای این استان ها شکل گرفته و تسهیلات با نرخ سود ۱۸ درصد در اختیار مردم قرار خواهد گرفت که در صورت محقق شدن تولید، تا ۹ درصد یارانه به آنها اعطا می شود.
سلیمانی پیش بینی کرد که در هر کارگاه صنعتی دوزندگی و تولیدی در شهرهای کوچک و روستاها بین ۶۶ تا یکصد نفر مشغول به کار شوند.
وی ادامه داد: انجمن پوشاک ایران ۶۵ شرکت زیرمجموعه دارد که شرکت های صادراتی یا تولیدی اند؛ این شرکت ها بازاریابی برای صادرات انجام خواهند داد و طراحی های داخلی آنها نیز بر اساس نوع پارچه و بافتی است که طبقه متوسط کشور تقاضا دارند.
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تصریح کرد: در بین شرکت های یاد شده، برخی شرکت ها با برندهای مشهور خارجی همکاری دارند یا در طراحی، آموزش و سایر موارد از تجارب آنها بهره مند می شوند.
به گزارش ایرنا، پیشتر رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، گردش مالی صنعت پوشاک را سالانه ۴۰۰ هزار میلیارد ریال عنوان کرده و گفته بود: صنعت پوشاک با کمترین هزینه می تواند اشتغال و درآمد فراوان ایجاد کند و در این زمینه برترین صنعت است.

logo-samandehi
تازه های سایت