ایران را کارخانه کنیم؛ قاچاق و واردات بی رویه بلای جان تولید

This post has already been read 323 times!

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عیسی منصوری» معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی امروز به همراه هیاتی از دست اندرکاران حوزه اشتغال و تامین کنندگان منابع مالی از کارخانه جین روناک که در جاده واوان (واقع در جاده قم) احداث شده است، بازدید کرد.
وقتی که در مسیر جاده قم در حرکت بودیم نمی دانستیم دقایقی دیگر به کارخانه ای می رسیم که زنان و مردان توانمند کشورمان در پشت ماشین های برش و دوخت در حال تولید ایرانی هستند.
در ابتدای ورود به کارخانه با رئیس کارخانه روناک جین به گفت و گو نشستم.
‘علی باقری’ در گفت و گو با ایرنا، درباره سابقه فعالیت اش در حوزه پوشاک گفت: از سال ۱۳۶۸ فعالیت در این حوزه را شروع کردم. در شروع فعالیت فقط حدود هشت کارگر در تولیدی کار می کردند و تا سال ۱۳۸۷ تعداد کارگران به ۷۰ نفر افزایش یافت.
وی ادامه داد: تعداد کارگران کارخانه روناک تا سال ۱۳۹۵ به شکل تصاعدی افزایش یافت و به ۴۲۰ نفر در خط تولید رسید، اما این تعداد دوام نیافت و به دلیل شرایط رکود حاکم بر اقتصاد کشور بخشی از نیروی کار تعدیل شد و به ۳۳۰ نفر رسید.
باقری با انتقاد از اینکه واردات بی رویه پوشاک به کشور ،کار را برای تولیدکنندگان داخلی دشوار کرده است، به طرح تکاپو اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح بازارهای داخلی به خارج از کشور وصل و زمینه صادرات پوشاک برای ما فراهم می شود.

کارخانه روناک جین که هم اکنون با یکی از برندهای مهم خارجی اتصال یافته ، قرار است ۲۰درصد تولیدات خود را تحت برند خارجی اما با نشان ساخت ایران صادر کند.
وی گفت: نماینده برند خارجی در این کارخانه حضور دائمی خواهد داشت تا کالای تولیدی مطابق استاندارد برند خارجی تولید شود.

**واردات بی رویه را با ارتقای کیفیت و تولید انبوه مهار می کنیم
مدیر طرح ملی تکاپو (توسعه کسب و کار، اشتغال پایدار) در گفت و گو با ایرنا،گفت: تنها راه مقابله با قاچاق کالا ارتقای تولید داخلی و تولید انبوه است که این مهم با اجرای طرح تکاپو در کشور محقق می شود.
«رضا تازیکی» افزود: بجای برخورد سلبی با قاچاق کالا باید برخورد ایجابی کرد تا بتوان واردات بی رویه را کنترل کرد.
وی با اشاره به حضور وسیع زنان در کارخانه روناک جین گفت: هم اکنون ۹۰درصد کارگران این کارخانه را زنان جوان تشکیل می دهند.
به گفته تازیکی در همه کشورهای جهان سهم زنان در صنعت پوشاک ۹۰درصد و این رقم در ایران کمتر از ۴۰درصد است.
مدیر طرح ملی تکاپو درباره رشته های دانشگاهی مرتبط با صنعت پوشاک گفت: در دنیا ۲۸ رشته دانشگاهی در این زمینه تدریس می شود اما در ایران فقط سه رشته داریم.
تازیکی گفت: برخی از رشته ها نظیر سوپروایزر(مدیر ارشدناظر) خط پوشاک در ایران نداریم در حالیکه هم اکنون بسیار نیاز به این رشته احساس می شود.
وی گفت: با اجرای طرح تکاپو می توانیم بنگاه های اقتصادی ایران را به خارج از کشور اتصال دهیم تا تولید به صادرات پیوند بخورد. اجرای طرح تکاپو در رسته پوشاک در کارخانه روناک جین موجب شده است تعداد اشتغال و تولید در این کارخانه حدود ۷۵ درصد افزایش یابد.
تازیکی با بیان اینکه همزمان ۲۰میلیون یورو قرارداد بین شرکت های داخلی با خارجی بسته می شود و این می تواند تکانی به صنعت پوشاک کشور وارد کند، افزود: وقتی که شرکتها توانمند شوند نیاز به منابع مالی هم نخواهند داشت.

**بانک توسعه تعاون هم به یاری آمده بود
رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون نیز در این بازدید معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را همراهی کرده بود.
«محمد علی سهمانی» در گفت و گو با ایرنا بیان داشت: امروز برای بازدید از پروژه طرح تکاپو آمده ام، هنوز منابعی از سوی بانک توسعه تعاون تخصیص داده نشده اما قرار است سرمایه در گردش را تامین مالی کنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که چه میزان تامین مالی برای کارخانه روناک جین در نظر گرفته شده است، گفت: تخصیص منابع بستگی به حجم پروژه، صورت های مالی و درخواست شرکت دارد. هنوز عدد دقیقی را نمی توانم اعلام کنم باید طرح بررسی شود، اما هیچ محدودیتی در تخصیص منابع ارزی و ریالی نداریم.

**طرح تکاپو بتدریج به ثمر می نشیند
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اظهار خشنودی از عملیاتی شدن طرح تکاپو در رسته پوشاک گفت: بر اساس چارچوب برنامه توسعه اشتغال فراگیر در سال ۹۶، این کار را شروع کردیم.
‘عیسی منصوری’ یکی از محورهای مهم طرح تکاپو را ایجاد اتصال بین شرکت های ایرانی و صاحب برند بین المللی عنوان کرد و گفت: هم اکنون با یک شرکت ترک که صاحب برند است این کار را آغاز کرده ایم و بتدریج این اتصال با سایر برندهای بین المللی انجام خواهد شد.
منصوری گفت: این شرکتی که امروز در آن حضور یافتیم قرارداد خوبی با صاحب برند ترک منعقد کرده که منجر به افزایش دو سوم ظرفیت تولید و اشتغال در این کارخانه شده است.
وی هدف از اجرای طرح تکاپو را ایجاد اشتغال، افزایش تولید و اتصال به بازارهای جهانی و صادرات عنوان کرد که خوشبختانه با همکاری کارشناسان این مهم در حال تحقق است.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ٢٠ میلیون یورو سفارش صنعت پوشاک با برند خارجی و نشان ساخت ایران خبر داد و گفت: شرکت روناک جین یک میلیون یورو قرارداد برای تولید پوشاک با یک شرکت ترکیه ای منعقد کرده است.

** و در آخر
برای نخستین بار دولتی دارای برنامه اشتغال است و هدفی را برای توسعه اشتغال در کشور دنبال می کند. دولت تدبیر و امید برنامه اشتغال فراگیر را ارائه داده است و برای تحقق این مهم از کارشناسان و متخصصان داخلی و خارجی استفاده می کند.
همه این تلاش ها در حال انجام است که بتوان اشتغال ایجاد کرد و سهم تولید و صادرات غیر نفتی را افزایش داد.
حضور زنان جوان توانمند در این کارخانه غرور ملی را نوازش می کند، زنان جوانی که می آفرینند و در عرصه اقتصادی سهم خود را در تولید ملی بالا می برند.
تولید می کنند تا ایران بتواند سهم خود را در بازار پوشاک جهانی کسب کند و اگر روزی یک ایرانی در جایی دور از ایران نشان ‘ساخت ایران’ را بر پوشاکی ببیند با افتخار اعلام کند ‘این لباس ساخت ایران من است و با دستان توانمند هموطنم دوخته شده است’.
به امید آن روز که دیر نیست.

نظرات بسته است

logo-samandehi
تازه های سایت