استعلام الکترونیکی روزانه ۱۰ هزار محموله از طریق پنجره واحد گمرکی

This post has already been read 210 times!

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از گمرک جمهوری اسلامی ایران، بر این اساس پنجره واحد گمرکی و سامانه جامع گمرکی در کمتر از یک دقیقه پاسخ هر استعلام را از طریق پیامک و بدون دخالت عوامل انسانی و به صورت اتوماتیک در اختیار واحد استعلام کننده قرار می دهد.
برپایه این گزارش، بخش عمده ای از این محموله ها را به ظن قاچاق در بررسی کنترل تردد حامل ها توقیف و برای تعیین تکلیف آنها، ماموران نیروی انتظامی موضوع را از طریق پنجره واحد گمرکی و سامانه جامع گمرکی استعلام می کنند.
پیش از راه اندازی سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی فرآیند استعلام محموله هایی که به ظن قاچاق توقیف می شدند به صورت دستی و کاغذی انجام می شد که این موضوع علاوه بر زمان بر بودن، امکان جعل و سوء استفاده از اسناد کاغذی را فراهم می کرد.
گزارش گمرک می افزاید: یکی از مهمترین خدمات سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در امر مبارزه با قاچاق کالا، حذف پروانه های کاغذی و جایگزینی پروانه های الکترونیکی بود و با این اقدام احتمال جعل و سوء استفاده از پروانه های گمرکی به صفر رسیده است.
ثبت الکترونیکی همه فرآیندها از جمله اظهار صاحب کالا، مجوزهای سازمان های همجوار، اظهارنظر ارزیاب، کارشناس، ارزش گذاری، تعرفه کالایی و حتی مقصد بارگیری، پلاک کامیون، مشخصات راننده و انبار مقصد از دیگر قابلیت های این سامانه است که حتی پس از ترخیص محموله امکان پیگیری سیستمی تخلفات احتمالی را فراهم می کند.
به گزارش ایرنا، سامانه جامع گمرکی (پنجره واحد تجارت فرامرزی) پانزدهم مهرماه ۱۳۹۳ با حضور معاون اول رییس جمهوری و وزیر امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد.
تبادل اطلاعات در چارچوب سامانه جامع گمرکی موجب شفافیت و سلامت تجارت می شود و با همکاری سازمان های مرتبط، شرایط را برای افرادی که تجارت قانونی و سالم می کنند، آسان تر و عرصه را برای متخلفان و قاچاقچیان تنگ تر می کند.
همچنین تازه ترین قابلیت های این سامانه جامع اواخر دی ماه امسال با حضور «علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی و «مسعود کرباسیان» رییس کل گمرک ایران در محل گمرک مهرآباد رونمایی شد.

نظرات بسته است

logo-samandehi
تازه های سایت